11 listopada obchodzimy w całym kraju Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Naród Polski w 1918 r. niepodległego bytu państwowego po 123 latach rozbiorów. Może warto przy tej okazji przypomnieć, że Święto Niepodległości ustanowione zostało dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie po 20 latach od odzyskania niepodległości i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono było tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej, w latach 1939–1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. Święto Niepodległości przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce 1989 roku. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Biuro Programu „Niepodległa” w celu upamiętnienia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w 2018 r. zainicjowało akcję „Niepodległa do Hymnu”. W ramach akcji 11 listopada br. o godz. 12.00 w wielu miejscach w Polsce i na świecie zostanie uroczyście odśpiewany lub zagrany „Mazurek Dąbrowskiego”.
W tym roku, ze względu na zaistniałą sytuację oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, świętowanie będzie miało charakter symboliczny. Do akcji można się przyłączyć m.in. poprzez włączenie transmisji „Mazurka Dąbrowskiego” w radiu lub telewizji, rodzinne odśpiewanie hymnu w domu lub wzięcie udziału w wydarzeniach kulturalnych online.